Co warto przeczytać ?

Cały wrzesień nie napisałam nic, a w dodatku nie skończyłam tego co zaczęłam ;/. Czas więc by dać sobie spokój z listą i jechać dalej.  Przedstawię tylko to co wynalazłam.


61. Miłosz Czesław Wypisy z ksiąg użytecznych
Są to utwory pochodzące z różnych epok i kręgów kulturowych: od poetów starożytnych Chin po współczesnych twórców europejskich i amerykańskich, od mistrzów zen po beatników.

62. Müller Herta Dziś wolałabym siebie nie spotkać


63. Myśliwski Wiesław Nagi sad
Opowieść relacjach ojca i syna. Bohater wykształcony w mieście, a pochodzący ze wsi usiłuje na powrót się odnaleźć w świecie swojego dzieciństwa i młodości. W świecie najbliższym natury, a zarazem najprostszych i najgłębszych związków między ludźmi.Na motywach powieści powstał nagradzany i popularny film pt. "Przez dziewięć mostów"

64. Myśliwski Wiesław Traktat o łuskaniu fasoli
Narrator w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza dokonuje bilansu całego życia. W jakim stopniu sam wpłynął na swój los, a jak bardzo ukształtowały go traumatyczne doznania z dzieciństwa i zakręty polskiej historii? Powieść Myśliwskiego to swoista medytacja nad rolą przeznaczenia i przypadku w ludzkim życiu. Piękna, mądra książka, do której chce się powracać.

65. Nabokov Vladimir Tamte brzegi
Niewiadoma.

66. Nałkowska Zofia Medaliony
Medaliony to miniatury prozatorskie, przekazujące wstrząsające fakty z czasów II wojny światowej. W oszczędny sposób ale nie przebierając w słowach Nałkowska opowiada ustami ofiar, świadków, pokrzywdzonych, ocalonych o historii, która niestety się wydarzyła. Lektora która podobno wynudziła wielu, drugą połowę zachwyciła, a której nie czytałam i raczej nie zamierzam. Co kto lubi. Zależy od człowieka.

67. Orwell George Folwark zwierzęcy
Powieść przedstawia fakty ideologicznego, a przez to chorego wykorzystywania większości ludzi przez mniejszość na przykładzie zwierząt. Smucić może tylko to, że ta większość jest bierna, cicha, smutna, oddana na taki los. Świnie, jako przywódcy rewolucji prowadzą zwierzęta do walki przeciw ludziom... Choć znam zakończenie chętnie przeczytam.

68. Oryszyn Zyta Madam Frankenstein
To jedna z najgłębszych w literaturze polskiej prób przepracowania traumy stalinizmu, przedstawionego jako rzeczywistość pełna brudu, biedy, smrodu, a przede wszystkim strachu. Pisarka zestawiając młodzieńczą bezbronność i entuzjazm z mechanizmami bezdusznej indoktrynacji pokazała, jak łatwo język propagandy zdobywał młode, wrażliwe umysły.

69. Plath Sylvia Szklany klosz
Główna bohaterka, dziewiętnastoletnia Esther Greenwood z Bostonu, zostaje nagrodzona przez poczytny magazyn miesięcznym pobytem w Nowym Jorku. Jej zadaniem jest staż w redakcji, poza tym ma poznawać miasto, brać udział w wydarzeniach kulturalnych i spędzać miło czas. Jednak neurotyczny temperament Esther sprawia, że konfrontacja jej aspiracji i marzeń z rzeczywistością prowadzi do dramatycznego finału.
Książka ciekawi mnie przez wzgląd na biografię autorki.

70. Proust Marcel W poszukiwaniu straconego czasu


71. Prus Bolesław Lalka
Ktoś powie że nudna, bo głupio zakochany człowiek lata za niemądrą zadufana panienką. Najgorsze w tym to, że był wszystkiego świadom. Dla mnie zetknięcie się dwóch nurtów romantyzmu i pozytywizmu i dwóch rodzajów narracji. Całość genialna, od początku do zakończenia.

72. Puzo Mario Ojciec chrzestny
Znana wszystkim chyba, przynajmniej ze słyszenia historia o mafii.

73. Remarque Erich Maria Na Zachodzie bez zmian
Problemy "straconego pokolenia" XX w.

74. Roth Philip Kompleks Portnoya
Akapit za akapitem, kartka za kartką bezlitośnie rozlicza się z historią własną i rodziny, z rodzicami w ogóle, bo „Żyd, którego rodzice żyją, jest na ogół biorąc bezradnym niemowlęciem!”. Próbując wydostać się z rodzinnej niewoli, Alex wpada w inną niewolę – w sidła kompulsywnych erotycznych fantazji.

75. Różewicz Tadeusz Wiersze
Różewicz wielkim poetą był.

76. Rymkiewicz Jarosław Marek Kinderszenen
Autobiograficzna książka Jarosława Marka Rymkiewicza. Sceny z dzieciństwa Autora, które przypadło na lata niemieckiej okupacji, i historia masakry na Starym Mieście w czasie Powstania Warszawskiego przeplatają się w niej, tworząc intensywną, osobistą opowieść o losie.

77. Salinger Jerome David Buszujący w zbożu
Holden Caulfield, który nie mogąc pogodzić się z otaczającym go światem ucieka z college`u i przez kilka dni 'buszuje' po Nowym Jorku. O swej przygodzie opowiada barwnym, ostrym językiem, który może zrazić. Perypetie te na pozór zabawne, nie są błahe...

78. Sartre Jean Paul Mdłości
Autorem opowiadania jest francuski filozof. Kojarzyć go można z Albertem Camus, twórcą "Dżumy". Tworzyli w tym samym czasie. Filozof-egzystencjalista. Może te kilka informacji przygotują na to co można w owej książce znaleźć.

79. Schulz Bruno Sklepy cynamonowe. Sanatorium pod klepsydrą 
Książka zupełne surrealistyczna. Nie ważne co opisuje, ale jak. Nie wiem czy przytaczanie fabuły ma jakikolwiek sens. Tu żądzą archetypy.

80. Shakespeare William Romeo i Julia
Historia miłości, o której chyba każdy słyszał. Nie jest to moim zdaniem najlepsze z dzieł Szekspira, ale znać warto.

81. Shaw Irwin Pogoda dla bogaczy
Dobra (dla innych doskonała) powieść obyczajowa.
Ambicje Aksela Jordacha zaspokoiło dorobienie się piekarni, lecz jego dzieci pragną czegoś więcej. Aby swe cele zrealizować, muszą się wyrwać z domu. Rodzina się rozprasza, każdy z Jordachów po swojemu szuka miejsca w życiu : Rudolf w interesach i polityce, Gretchen w świecie teatru i filmu, Tom, niespokojny duch, popada wciąż w kłopoty. Musi dorosnąć następne pokolenie, by rodzina zwarła szeregi i wspólnie stawiła czoło przeciwnościom losu.


82. Smith Zadie Białe zęby


83. Steinbeck John Grona gniewu


84. Steinbeck John Na wschód od Edenu
Chyba nikt lepiej wam tej książki nie przedstawi niż autorka vloga z recenzjami WielkiBuk.




85. Styron William Wybór Zofii
Tytułowa Zofia to Polka wieziona w Oświęcimiu, która opowiada o swoim życiu pewnemu pisarzowi z sąsiedniego mieszkania na Brooklynie. Jak wyglądało jej życie? Czy udało jej się uratować swoje dzieci, a jeśli nie to dlaczego? Czym jest/ był tytułowy wybór, którego skutki doprowadziły ją do szaleństwa? Czy znów stanie przed podobnie trudnym?

86. Szymborska Wisława Wiersze wybrane
Szymborska wielką poetką jest!

87. Świetlicki Marcin Zimne kraje

88. Tokarczuk Olga Dom dzienny, dom nocny

89. Tolkien J.R.R. Władca pierścieni
Klasyka fantasy. Monumentalne uniwersum z własną historią, mitologią itp. Pole nieustającej walki dobra ze złem i Skarbuś... ;-)

90. Tołstoj Lew Anna Karenina
Klasyk literatury rosyjskiej.

91. Torańska Teresa Oni

92. Tuszyńska Agata Rodzinna historia lęku

93. Tuwim Julian Groch z kapustą

94. Tyrmand Leopold Zły
Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym, że wszyscy atakowani – to bandziory. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć bezpieczni. Podziemny światek Warszawy rusza na wojnę. Bohater ma tylko jeden znak rozpoznawczy, niezwykłe, świetliste spojrzenie. A dodatkowo w tle historia miłosna, której osią jest Marta Majewska, niechcący wciągnięta w przestępcze życie Warszawy.
95. Undset Sigrid Krystyna córka Lavransa

96. Vargas Llosa Mario Rozmowa w „Katedrze”

97. Vargas Llosa Mario Pantaleon i wizytantki

98. Vonnegut Kurt Rzeźnia numer pięć
Billy Pilgrim , amerykański żołnierz schwytany przez Niemców podczas ofensywy w Ardenach w 1944 roku, trafia do obozu jenieckiego. Następnie zostaje przeniesiony do Drezna, gdzie jest przetrzymywany w tytułowej rzeźni. Wraz z niewielką grupką więźniów i żołnierzy ukrywa się przed spadającymi bombami w podziemnej chłodni....
99. Woolf Virginia Pani Dalloway
Jednego czerwcowego dnia 1923 roku w Londynie, kilku bohaterów, kilka puntów widzenia, dużo myśli, emocji.
100. Woolf Virginia Własny pokój
Wraz z "Trzy gwine" tworzy dwóksiąg.


Jak już zauważyliśmy większość książek to literatura XIX-XX wieku, wojenna... Poza tym lista BBC. Zgadzam się z celem jaki przyświecał twórca listy, choć... mogłoby być lepiej. Nie wiem. Zobaczymy. Może w tym roku uda mi się stworzyć listę "stu książek wartych przeczytania przez studentów", lub choć 40, bo na stówę to by chyba studiów niektórym nie starczyło XD. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co trzeba przeczytać ? 24 z 100

Łączna liczba wyświetleń